Čištění zubů

Ve velké většině případů si totiž ráno člověk stoupne před zrcadlo, a ještě v polospánku provádí očistu. Nejprve si opláchne obličej a sáhne po kartáčku na zuby. Na něj dá trochu pasty a nyní začíná to, o čem se tady budeme bavit. Automaticky si strčí kartáček do úst a jme se jím šmidlat doleva doprava. Tak to činí půl minuty. Následně si vypláchne ústa a tím je to pro něj vše. Pokud je skutečně pečlivý, zopakuje to zase zítra. Jenže přesně tohle a taková pečlivost stojí za houby a není naprosto k ničemu. Tím jste jen možná vyděsili nějaké bakterie, ale to je tak asi vše. Zůstaly v ústech na zubních korunkách a již zvesela provádějí svoji práci.

u zubaře

Až po tu pastu je to v pořádku, ale šmidlání zprava doleva se jaksi míjí účinkem. Nedostane štětinky zubního kartáčku do mezizubních prostor. Proto zuby čistíme chvíli také krouživým pohybem, popřípadě shora dolů, abychom bakterie a zubní plak dostali pryč.

Jak dlouho, tak činit? Někde jsem kdysi dávno četl, že optimální je tři krát dvě minuty. No, v ranním shonu, nevím, nevím. V každém případě, úplně nakonec není třeba si ústa vyplachovat. Zbytky zubní pasty ještě mohou působit a v ústech se rozpustí. A při tom ještě mohou vyděsit nějakou tu zlobivou bakterii.

zuby

Ostatně, nejlépe je konzultovat čištění chrupu přímo s vaším zubním hygienikem. Ten vám sdělí naprosto přesně, jak máte postupovat, kdy užít třeba ještě dentální nit a tak podobně. To vše je ovšem podmíněno návštěvou zubního lékaře, který vás nejprve ošetří a pak doporučí hygienika. Nespoléhejte se na to, že to dnes u zubaře nebolí. Tedy oni to tvrdí. Bezbolestné ošetření zubů v Praze se provádí různými způsoby a vy se na ně můžete informovat. Nejčastější asi bude analgosedace, která je nejpřijatelnější pro všechny zúčastněné. Tedy lékaře, anesteziologa a pacienta. Takže se nebojte se tam objednat.