Odvětrat panelový dům není přežitek


Odvětrávání v panelových domech se provádí v koupelnách, na toaletách a v kuchyních, odkud je zapotřebí odsát přebytečnou vlhkost, zápach a také rozptýlené výpary nad kuchyňským sporákem. Využívá se k tomu potrubí vzduchotechniky a soustava ventilátorů. Vcelku primitivní zařízení, na němž se toho nedá mnoho pokazit. Jenže do hry tu vstupuje nikoli sterilní prostředí – sterilní vzduch, nýbrž prach a mastnota. Kombinace tuku a prachu vytváří svérázné povlaky, pokud jste se někdy s tímto problémem setkali, pak jste si možná povšimli té zvláštní struktury mastného prachu, která je dostatečně provzdušněna, a pokud dojde k zažehnutí tohoto „materiálu“, vznikne velmi nebezpečný požár.

bytový dům

Požáry vzduchotechniky nejsou ojedinělé, a je to o to smutnější, že se tomu dalo efektivně rychlým zásahem předejít. Postačí, pokud čas od času povoláte na místo odborníky na revize a čištění vzduchotechniky, ti zařízení zkontrolují a případný čisticí proces zbaví vzduchotechniku nebezpečného prachu.

bydlení v bytovce

Plísně – zanesené potrubí vzduchotechniky je také vhodným zdrojem pro rozmnožování plísní, těm vyhovuje vlhký a teplý vzduch a usazená organická hmota na vnitřním povrchu potrubí a armatur. Plísně jsou lidem nebezpečné hlavně z toho důvodu, že do ovzduší uvolňují toxické spory, jimiž zasáhnou plíce a krevní oběh a také játra a ledviny. O existenci plísní v bytě nemusíte vůbec vědět, dovtípíte se o tom třeba až tehdy, kdy situaci zkontrolovali odborníci.

Revize a čištění vzduchotechniky by se měly týkat kompletního bytového domu, minimálně všech bytů zavěšených do společných stoupaček, stoupačky jsou totiž právě to, odkud se mohou snadno rozšířit plameny do jiných bytových či nebytových prostor. A že je takový požár i nebezpečný, o tom se jednoduše přesvědčíte z fotografií hasičského záchranného sboru.