Milovníci růží
Růže je právem označena za královnu květin. Když si růže nemůžeme vypěstovat, tak si je koupíme řezané a upravíme je ve váze, nebo je darujeme. Obdivovat růže jezdíme do zámeckých parků, na speciální výstavy květin, v rozáriích.
Historie pěstování růží je velmi stará, ale záměrné křížení a šlechtění růží začalo až v druhé polovině 18. století.
Každý, pro kterého je pěstování růží koníčkem, se musel seznámit s celou rostlinou. Určitě studoval a studuje vlastnosti jednotlivých druhů a odrůd, které pěstuje. A vše, co tato rostlina potřebuje.
Kořenový systémje podzemní orgán rostliny – keř, který vytvořil podnož a na němž je naočkována ušlechtilá odrůda. Každý pěstitel ví, že kořenový systém před výsadbou musí ošetřit tak, že podle potřeby zakrátí slabé, poraněné a suché kořenové vlášení.
Zdravý a dobře ošetřený kořenový systém sazenice je velmi důležitý pro dobré ujmutí rostliny. Výhon, který vyrůstá z nahodilých oček kořenového systému, je planý výhon – který vyrůstá pod místem očkování. Plané výhony se musí odříznout až u kořene, ne je pouze odstřihnout nad zemí.
Každý pěstitel růží se snaží o to, aby měl ve své zahradě tyto rostliny zdravé, pěkného vzrůstu a hlavně krásné květy – to je cílem tohoto, dost náročného snažení všech pěstitelů.
Víte, že růže nemají trny, ale ostny? Jsou ostře pichlavé a slouží jako ochrana – zabraňují býložravcům, hlemýžďům a myším okusovat zelené části rostlin – listy.
V tomto článku vás chceme krátce seznámit s tříděním, zvláštnostmi, uplatněním a využitím růží.
v Velkokvěté růžeačajohybridy mají ušlechtilé poupě, které na stonku bývá většinou jedno. Ale jsou i takové odrůdy, kdy na stonku mají i po třech i více poupat. Velkokvěté růže se používají převážně k řezu.
v Mnohokvěté růže mají na jednom stonku více poupat. Používají se převážně na výsadbu do záhonů, parků, malých zahrádek. Pokud využijeme tyto růže k řezu, jsou krásné v kombinaci s velkokvětými růžemi nebo jinými květy. Mezi mnohokvěté růže patří: polyantky, polyantahybridy a floribundy (mají středné velké květy ve vícekvětém květenství), které mají větší i menší květy. Patří sem i zakrslé růže.
v Pnoucí růže– některé odrůdy jsou květy podobné velkokvětým růžím, ale převážné mají květy jako mnohokvěté. Jsou i růže, které se plazí po zemi, ale charakterem patří mezi pnoucí růže.
v Sadové růžemají mohutný vzrůst, dnes jsou vyšlechtěny kulturní hybridy s jednoduchými i plnými květy – je to podobný typ velkokvětých růží. Patří sem i růže jablíčková. (Rosa villosa = Rosa pomifera).
v Čajovky, čajohybridy jsou dokonale kvetoucí odrůdy víc jak jednou do roka. Mají ušlechtilé tvary květů, nádhernou škálu barevností a jemnou vůní. Nejsou vždy moc otužilé.
v Miniaturní, skalkové a zakrslé růže– keříky dorůstají do výše 30cm. Tento druh růží má slabé výhony a malé listy. Květy jsou jednoduché i plné, maximálně 3,5cm široké. Země původu těchto růží je Čína.
v Stromkové růžejsou náročné na vypěstování víc, než růže keřové. Jsou proto i dražší. Tyto růže jsou v zahradách velmi oblíbené, i když s ošetřováním a ochranou přes zimu bývají problémy, není jednoduché vypěstovat dokonalé stromkové růže.
Pokud chceme mít úspěch v pěstování růží, musíme se obrnit trpělivostí a dodržet šest nejdůležitějších zásad:
· musíte najít dobré stanoviště
· dobrou půdu
· dobrou výsadbu
· dobré ošetření
· dobrou výživu
· dobré zdraví
Když tyto zásady budete dodržovat, budete se těšit z nádherných růží.
Krása růží – i jediného květu vynikne ve své dokonalosti po řezu ve váze. Uříznutý květ nemá dlouhou trvanlivost, ale dají se koupit přípravky do vody, které řezané květy prodlužují. Nejvhodnější doba růže k řezu je podvečer. Stonky musí být ihned ponořeny do vody a uchovány na chladném místě až do doby, kdy růže budeme darovat nebo aranžovat.