Co nám skutečně hrozí?

Podle mnoha jsou dezinformační weby jedním z nejnebezpečnějších nástrojů dneška. Pomocí nich se šíří zkreslené nebo rovnou nepravdivé informace. Proč by to ale někdo dělal? Jako nejčastější důvody se uvádí snaha zmanipulovat veřejné mínění, pohnout náladou ve společnosti, ovlivnit volby a změnit tak celou politickou mapu světa. Samozřejmě, najdou se i tací, jejichž primárním cílem je namluvit lidem nějaký nesmysl a pak se bavit tím, jak se lidé vztekají. Většina tvůrců těchto zpráv má ale opravdu zlé úmysly. A bohužel se pořád najdou tací, kteří jim na jejich hru naletí. Většinou tyto lživé zprávy totiž mají alespoň nějaký reálný základ. Například chcete vytvořit zprávu o škodlivosti nějakého léku. Vezmete proto dávný případ jiného léku, se kterým byly problémy, změníte jméno léku, změníte čas…a zpráva je na světě. A můžete se spolehnout, že někde tam venku se najde někdo, kdo vám uvěří.
 falešné novinky
Dobrou zprávou je, že podobné zprávy se většinou objevují na malých webech, a velké týdeníky je většinou poznají a nešíří dál. Takže pokud se budete držet osvědčených, zavedených serverů, tak se nejspíše nemáte čeho bát. Samozřejmě, i tady si musíte dávat pozor, protože i novináři se mohou mýlit. Naopak vyhýbat byste se měli těm webovým stránkám, kde nemůžete dohledat autora, kde se nedá dohledat, kde sídlí redakce nebo kdo média vlastní. A pokud autora najdete, je dobré se podívat, jaké jsou jeho nebo její předchozí články. A důležitá připomínka: nezapomínejte na rozdíl mezi reportáží, názorem nebo zamyšlením. Zatímco reportáž by měla být pravdivá, u zamyšlení nebo názoru se mohou objevit i úvahy autorů samých, něco, co si oni myslí, že se stane.
lživé novinky
Hrozí nám tedy nebezpečí od dezinformačních webů? Ne. Nebezpečí nám hrozí od naší vlastní nepozornosti a lenosti přemýšlet. Dokud budeme pozorní a zachováme si jasnou mysl, měli bychom být v pohodě.
 

Posted in Nezařazené