Mít skoliózu je problém
Asi každý už někdy zažil, jaké to je, když bolí záda. Bolest zad může být nárazová, a většinou je způsobena špatným pohybem nebo nadměrnou zátěží, na kterou člověk není běžně zvyklý. Existuje ale i chronická bolest zad, mezi které se řadí například bolest při vyhřezlé ploténce a nebo při skolióze. Právě skolióza se týká mnoha lidí, kteří se s ní musí naučit žít. I když velmi významně ovlivňuje kvalitu života, bohužel lidé postižení skoliózu nemají většinou nárok na invalidní důchod, a tak i přes neustálé velké bolesti musí chodit do práce na plný úvazek, což při tomto onemocnění není vůbec snadné.
Jde to řešit?
Skolióza je degenerativní onemocnění páteře, při které došlo k ohnutí jednoho nebo více úseků páteře na jednu nebo druhou stranu. Spolu s tím, jak se změnil tvar páteře, se většinou změnilo i postavení hrudního koše, bloků, ramen, lopatek a také mohlo dojít k přeskupení vnitřních orgánů. Záleží na tom, jak velké postižení nemocný má. Čím dříve se na skoliózu přijde, tím jsou lepší vyhlídky pro její léčbu. V drtivé většině případů se na skoliózu přijde v dětském věku, kdy se dá řešit korzetem a operací.
Skolióza se operativně řeší i u mnoha dospělých pacientů, ale není to příliš obvyklé, protože s vyšším věkem se zvyšují rizika operace, jako je například ochrnutí. Pokud je skolióza menšího rozsahu a nebo je pacient po operaci, je potřeba řešit a udržovat skoliózu pomocí speciálních cviků. Na skoliózu existuje speciální cvičení, které se nazývá SM systém. Je to cvičení na skoliózu, které se provádí s gumou. Podívejte se, jak se provádí na skoliózu cviky s gumou, možná vám to přijde jako něco, co nedá moc práce, ale opak je pravdou.
Toto cvičení je zpočátku nutné dělat pod dohledem fyzioterapeuta, a později je možné cvičit v klidu doma. Důležité je provádět cviky správně a hlavně je potřeba cvičit pravidelně.