Moderní schodiště
Už dávno neplatí, že schody slouží jenom k tomu, aby nám umožnily pohyb shora dolů a naopak. V moderním interiéru se jedná o výrazný estetický prvek, takže jeho konstrukce nemůže být jen tak nějaká. Dnešní architektura přináší spoustu možností, jak zajímavě, funkčně a přitom esteticky příjemně vyřešit jeho celkový vzhled.
První otázkou je umístění schodiště. Pokud chcete klidovou zónu ve svých obývacích pokojích, bude dobré jej umístit do vstupní haly či jinam mimo společný obývací prostor. Rodinám zvyklým trávit čas společně ale rozhodně nebude vadit, pokud bude schodiště umístěno ve společném obývacím prostoru. Navíc tak získáte větší přehled o tom, kde se nachází vaše ratolesti a co tam vyvádí. V každém případě by se mělo jednat o umístění v tom místě, kde konstrukce nezavazí.
V závislosti na místě umístění je kladen důraz také na vzhled schodiště. Pokud je součástí obýváku, přece jenom budeme více trvat na tom, aby nějak vypadalo. Bude se totiž jednat o tzv. třešničku na dortu, která dotvoří celkový dojem z místnosti. Musí se proto hodit ke zbytku vybavení, působit vznešeně, vzdušně a zajímavě. A přitom být dostatečně bezpečné. Volit lze mezi přímým či lomeným typem, pro větší pohodlí lze využít podesty.
Dnešní schodiště navíc musí splňovat mnoho stavebních norem, které vznikaly v průběhu let pro pohodlný a hlavně bezpečný pohyb po něm. Některé poznatky lze odvodit ze samotné podstaty: Čím je vyšší stupeň, tím je výstup namáhavější. Nebo: Pokud je každý schod jinak vysoký, je vyšší také riziko zakopnutí a pádu, proto musí být všechny stupně stejně vysoké.
Celkový dojem ale určuje nejen tvar a typ konstrukce, ale také zvolený materiál. Dnešní trh dovoluje velkou spoustu možností – ocel, dřevo, sklo, plech, nerez, hliník, beton či jejich kombinace. Platí zde ovšem pravidlo, že v jednoduchosti je krása, takže se vyvarujte kombinování většího množství nápadů.