Nový software umožňuje odhalit, když se teroristé pokoušejí získat peníze
Když se hnutí Hamás pokoušelo získat nějaké bitcoiny tím, že je přelilo přes řadu digitálních peněženek, jeden start-up viděl co se děje a varoval své zákazníky.
Společnost Elliptic se sídlem v Londýně prodává analytické nástroje blockchainu na některé z největších kryptoměnových platforem na světě. Software firmy se používá k vyšetřování trestné činnosti v bitcoinové digitální databázi a ke sledování transakcí, aby se zabránilo praní peněz.
Elliptic se nedávno dozvěděl, že brigády Al-Qassam, vojenské křídlo Hamásu, použily webovou stránku pro darování, což vygenerovalo jinou adresu bitcoinové peněženky pro každou relaci. Díky tomu bylo obtížnější sledovat finanční prostředky a zjistit, kam byly zaslány. Tuto skupinu označil Izrael, USA a EU za teroristickou organizaci.
Start-up okamžitě informoval své zákazníky o tom, že se přes jejich digitální peněženky teroristická organizace snaží vyprat špinavé peníze. Díky svým schopnostem získala výsadní postavení na trhu a zájem o ni projevilo mnoha investorů. V současné době plánuje společnost Elliptic expanzi na asijský trh.
Financování terorismu je jen jednou z oblastí nedovolené činnosti, se kterou se platforma společnosti zabývá. Používá se také ke sledování osob, které obchodují s dětskou pornografií a drogami, stejně tak i hacky, které vedou k odcizení finančních prostředků. Elliptic ukazuje další inovativní způsoby, jak využít kryptografické technologie k potlačení nelegální činnosti na internetu.
Klíčem k úspěchu je podle zakladatelů společnosti myslet mimo zajeté koleje. Průmysl kryptoměn zaznamenal v posledních 18 měsících větší růst než v předchozích několika letech. Od začátku roku dosahovala publicita bitcoinu svého vrcholu, a to vedlo mnohé technologické firmy k podpoře kryptoměn pro platby. Facebook zašel tak daleko, že oznámil plány na vytvoření své vlastní virtuální měny jménem Libra.
Nicméně Facebook musel čelit regulacím ze strany amerických úřadů. Prezident Trump se nechal slyšet, že firma může být požádána o zajištění si bankovní licence. Někteří politici jsou toho názoru, že celý projekt by měl být prozatím pozastaven, dokud nebudou mít regulační orgány jasno, jak s novou kryptoměnou nakládat. Avšak o vlastních kryptoměnách v současnosti přemýšlejí i některé státy, mezi nimi například i Čína.