Šití jako hobby
V dnešní době, kdy se lidé živí různě, často až nepochopitelně, v době stresu a shonu, potřebujeme utéci k činnosti, která nás baví, těší nás, rádi ji zkoumáme a učíme se v jejím oboru. A je jedno, co jste studovali. I lodní mechanik si může jako hobby zvolit šití.
Základ této činnosti tvoří šicí stroj, nechce-li dotyčný šít vše pěkně po staru, ručně. Také potřebuje do začátku zjistit, co vlastně s takovým šicím strojem dělat, jaký steh je k čemu dobrý a jak se šitím začít. Je mnoho knih pro začátečníky, kde je tento základ popsán. Nejdůležitější však je odhodlání zkusit něco nového, i když to neumíme a nevíme, jak to dopadne. Ten pocit, když pokoříte v oboru svého hobby něco, co je pro Vás výzvou, nedokáže nic překonat.
Chceme-li začít se šitím, měli bychom začít něčím jednodušším, pro začátek například ušijeme polštářek, prostírání a různé jednoduché kapsičky a penálky na kosmetické potřeby. Na nich se naučíme i všívat zip, vyšít knoflíkovou dírku, obšívat a další základní kroky. Potom můžeme přejít k něčemu složitějšímu.
Rozhodneme se tedy, co si přejeme šít. Jako další krok si zjistíme, jaká látka je na danou věc vhodná, tu si koupíme a pořídíme si střih, nejlépe i s návodem. Zkušenější si zvládnou střih vytvořit či upravit sami tak, aby jim vyhovoval. Důležité je si nejprve dvakrát rozmyslet, jak střih přiložit na látku, než začneme stříhat, aby nám v konečném výsledku potisk nebyl vzhůru nohama a podobně.
Po promyšlení správného přiložení střihu, střih přišpendlíme, obkreslíme, obkreslené vystřihneme a sešijeme. Je dobré také vědět co šít jako první a co jako další krok. Po dokončení výrobku si prohlídneme své dílo, vyzkoušíme a můžeme se těšit, nebo se rozčílit, protože zjistíme, že jsme kdesi udělali něco špatně a k rameni overalu přišili nohavici. To nás potom čeká párání a šití znovu, tentokrát na správné místo.
Radost z nového modelu, který jsme si sami vytvořili, umí být opravdu obrovská.