Solí proti rýmě
Sůl a výplach solným roztokem používali již naši předkové nejen ke zprůchodnění horních dýchacích cest, ale také k prevenci respiračních onemocnění.
Rýma
Rýmou označujeme zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Mezi její příznaky patří zejména její zduření. Tím je zapříčiněna neprůchodnost nosu. Následný výtok je nejdříve vodnatý, pak bývá hlenovitý až hlenohnisavý. Zánět způsobují viry označovány jako rhinoviry, coronaviry, influenzae A, B, parainfluenzae. V případě kojenců a batolat se jedná o adenoviry. Sliznice, která je oslabena touto virovou infekcí, mohou snadněji napadnout bakterie, jako jsou Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes a Branhamella catharalis.
Počátek akutní rýmy se vyznačuje bolestí hlavy, únavou, zvýšenou teplotou, pocitem svědění v nose, nechutenstvím.
V některých případech se infekce může rozšířit do středoušní dutiny a tím vzniká zánět středního ucha, který při sestupu přechází do laryngotracheobronchitidy.
Jak na ni
Imunita a odolnost nosní sliznice je snižována nejen nachlazením, ale také prudkými přechody teplot, suchým vzduchem nebo stresem.
Řasinkový epitel v nosní dutině je choulostivý na vysychání a proto je vhodné nos pravidelně zvlhčovat. K osvědčeným způsobům patří roztoky mořské vody, jako pravidelná nosní hygiena a účinná prevence infekce horních cest dýchacích. Mohou je užívat děti již od narození, maminky během těhotenství nebo kojení.
Solný roztok ve formě nosního spreje nebo výplachů odstraní suché kousky hlenu, prach, jiné nečistoty, alergeny, infekční částice, a působí velmi pozitivně na zprůchodnění dýchacích cest. Zvlhčuje sliznici, umí podpořit její obranyschopnost a rychlejší regeneraci.
Hypertonické roztoky mají vyšší koncentraci soli a jsou vhodné pro krátkodobou léčbu ucpaného nosu. Isotonický s nižším obsahem soli je velmi šetrný a je doporučován k pravidelné preventivní hygieně nosní dutiny.